top of page
ČESKÝ JAZYK
ČESKÝ JAZYK

ČTENÍ

Pro překonání obtíží se čtením je důležité při nácviku:

1 text nejdříve dítěti přečíst, event vysvětlit význam neznámých slov (pro začátek je lepší, pokud budou texty jednoduché a porozumění snažší)

2 přečíst text nahlas spolu s dítětem

3 nechat dítě číst text nahlas (s pomocí pomůcek)

 

Pomůcky k nácviku čtení:

- pravítko/okénko pro vedení očí v textu

 

- prst = mašinka - prst vede oči textem v tempu, které je o maličko rychlejší, než dítě stačí slova vyslovovat (zamezí tomu, aby se dítě vracelo k již přečtenému textu)

 

- barevný podklad - někteří lidé s dyslexií mají obtíže číst černé písmo na bílém podkladu, ale jejich čtení je plynulejší, poku se změní barva podkladu například na žlutou nebo zelenou...

 

- pro lepší orientaci na stránce plné textu, cvičení a obrázků je vhodné použití dvou šablon ve tvaru písmene "L", které ohraničí čtený text a zakryjí ostatní - tím umožníme lepší koncentraci

PSANÍ

 

 

 

 

 

- písmenka, která dělají při psaní obtíže (pletou se nebo si je dítě nepamatuje) nalepíme viditelně na pracovní desku, aby je mělo kdykoli k dispozici pro referenci

 

...

 

PRAVOPIS

Ať se rozhodnete pro jakékoli pomůcky, vždy se snažte, aby bylo zapojeno co nejvíce smyslů, tak aby bylo dosaženo co nejvyšší  efektivity učení.

 

Například - při výuce vyjmenovaných slov, doprovodí slova obrázky (které si děti sami vybarví), vymyslí si a napíšou k obrázkům věty.  K zapamatování jednotlivých vyjm. slov je vhodné použít básničku doprovázenou pohybem celého těla (takto se vyjmenovaná slova opakují vždy ve skupině před individuálním procvičováním).

 

 

Pozn: Zde uvedené pomůcky nebyly vytvořeny autory PRVNÍ DYS POMOCI, ale jsou pomůckami užívanými v praxi a doporučovanými odborníky v České republice i v zahraničí k překonávání obtíží způsobených dyslexií, dyskalkulií a ostatními SPU.

MATEMATIKA
MATEMATIKA

Kdykoli, pokud to půjde, využívejte při vysvětlování, procvičování i při samotném počítání pomůcky zapojující více smyslů!  Můžete využít příkladů uvedených níže.

SČÍTÁNÍ A ODČÍTÁNÍ

 

- názorné sčítání/odčítání - nejlépe se sčítání i odčítání vysvětluje na praktickém příkladu. K počítání můžeme využít cokoli, ale nejlépe fungují věci, které se dětem líbí (lentilky, barevné knoflíky, nastříhaná barevná brčka - u těch je výhoda, že jdou krásně "balíčkovat" po desítkách, když je třeba ap)

 

 

- číselná osa - číselná osa přilepená k pracovnímu stolu tak, aby byla okamžitě viditelná i při otevřené učebnici či pracovním sešitě, pomůže v orientaci v číselné řadě (výraznější efekt dosáhneme umístěním ve svislé/vertikální rovině s počátkem v dolní části, než když ji umístíme horizontálně)

 

- "slepá" číselná tabulka 1-20  - pomáhá s uvědoměním hodnot čísel a urychlení sčítání a odčítání

 

- počítání do sta / počítání do tisíce - počítání se stovkou tabulkou, desítkovými sloupci a jednotkami

 

- pokud je náročné sčítání a odčítání vyšších čísel vedle sebe, přejděte na sčítání a odčítání pod sebou, je mnohem názornější

 

NÁSOBILKA

- násobilková tabulka, kde si počtář rychle vyhledá správný výsledek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dril - u násobilky lépe než jinde, je možné po vysvětlení (kreslení či manipulaci s jednoduchými pomůckami) uplatnit se zalaminovanými pomůckami jako jsou ty následující to jde velmi dobře:

 

 

 

 

 

ZAOKROUHLOVÁNÍ

- lepšímu pochopení jak zaokrouhlovat je možné použít názorné "schůdky"

DOPORUČENÁ LITERATURA / PRACOVNÍ LISTY / HRY:

Dyskalkulie, Josef Novák, nakladatelsví Tobiáš (ke stažení za 400Kč) http://www.tobias-ucebnice.cz/dyskalkulie-ke-stazeni

Hrajeme si s matematikou, OlDiPo, http://www.oldipo.cz/dipo-matematika.php

...

 

Pozn: Zde uvedené pomůcky nebyly vytvořeny autory PRVNÍ DYS POMOCI, ale jsou pomůckami užívanými v praxi a doporučovanými odborníky v České republice i v zahraničí nejen k překonávání obtíží způsobených dyslexií, dyskalkulií a ostatními SPU.

ANGLIČTINA
ANGLIČTINA

DOPORUČENÁ LITERATURA / PRACOVNÍ LISTY / HRY:

PRACOVNÍ SEŠIT 1. A 2. DÍL V BEZBARIÉROVÉ FORMĚ PRO ŽÁKY SE SPU (včetně multimediálního CD), computer Media s. r. o.

http://jazyky-bez-barier.cz/pracovni-sesity-pro-deti-s-dyslexii (sešity jsou zdarma k dispozici v pdf formátu!)

Na webových stránkách Jazyky bez bariér je možné stáhnout zdarma program pro procvičování angličtiny, a to i ve verzích pro mobily a tablety:

http://jazyky-bez-barier.cz/

Zásadní výhodou Jazyků bez bariér je, že učivo z běžných školních učebnic je převedeno do elekronické podoby tak, že zapojuje v jeden moment zrak i sluch.  Hry v programu navíc umožňují s textem a slovíčky manipulovat.  Cvičí tak, nejen paměť, ale i spelling (hláskování) či konstrukci věty (správný slovosled).  Možností je mnoho.  V Online knihovně je jen potřeba najít správnou, pro Vaše dítě relevantní učebnici.  POZOR! Některé učebnice byly adaptovány v několika verzích např. Chatterbox i Chatterbox New.

 

Pozn: Zde uvedené pomůcky nebyly vytvořeny autory PRVNÍ DYS POMOCI, ale jsou pomůckami užívanými v praxi a doporučovanými odborníky v České republice i v zahraničí nejen k překonávání obtíží způsobených dyslexií, dyskalkulií a ostatními SPU.

Při výuce cizích jazyků, je třeba především zohlednit konkrétní obtíže jednotlivce.  Je důležité si uvědomit, že dyslexie a ostatní poruchy mají u každého člověka jiné projevy a jinou závažnost.  Jako u předchozích kapitol je třeba především dbát na zapojení všech smyslů a časté opakování, které upevní nabyté znalosti.

© 2016 PRVNI DYS POMOC. Proudly created with Wix.com

bottom of page